Egzama

Egzamadan mı şikayetçisiniz?

Egzama nedir?

 • 10'dan fazla egzama türü vardır.
 • Çocukların %15-20'si etkilenir.
 • Hastaların %38'i genellikle ciddi ya da inatçı vakaların görüldüğü yetişkinlerdir.
 • Egzama; beslenme alışkanlıklarınız, aile öyküsü, stres ve alerjik yapı gibi birçok iç ve dış faktörle bağlantılıdır.Yaşam kalitenizi ciddi şekilde etkileyen egzamanın tedavisi zordur çünkü egzamaya neyin neden olduğu hala kesin olarak bilinmemektedir. Günümüzde cilt sorunları aile hekimlerinin iş yükünün yaklaşık %15-20'sini oluşturmaktadır.

10'dan fazla farklı türü olan egzamanın etkili tedavisi için doktorunuzun tanısı çok önemlidir. Çocukların % 15-20’si egzamadan etkilenmektedir. Hastaların %38'i genellikle ciddi ya da inatçı vakaların görüldüğü yetişkinlerdir. Egzama, astım ve/ya da bahar nezlesine eğilimli olma durumuna “atopi" denir. Atopik kişilerin bağışıklık sistemi aşırı aktiftir ve ciltlerinde kolayca inflamasyon gelişebilir. Egzamanın henüz kesin bir tedavisi yoktur, ancak ilaç tedavisi ve tetikleyici faktörlerden uzak durulması yoluyla semptomlar giderilebilir.

Egzamanın belirtileri

Tipik egzama belirtileri şunlardır:

 • Kaşıntılı ve iltihaplı kuru cilt
 • İltihaplandırılmış bölgeler bazen kabarmış ve nemli hale gelir
 • İltihaplandırılmış bölgeler bazen enfekte olur
 • Pürüzlü deri
 • Ciltteki koyu renkli lekeler
 • Egzamanın ilk belirti ve semptomları genellikle yoğun kaşıntıdır ve bu daha sonra değişen boyutlarda şişlikler ile kırmızı bir döküntü oluşturur.

Cildinizde anormal değişiklikler fark ettiğinizde doktorunuza danışmanız önemlidir. Egzama olduğundan şüphelenebilirsiniz, ancak belirtiler diğer cilt rahatsızlıkları ile de örtüşebilir. Örneğin, kafa derisi ve yüzünüzdeki egzama, seboreik dermatite benzeyebilir ve bu nedenle semptomlarınızı yönetmeye başlamadan önce doktorunuz tarafından kontrol edilmesi önemlidir. Doktorunuz ayrıca, sorunun altında yatan tıbbi durumları veya alerjik reaksiyonları da ekarte edebilir.

Egzama semptomu nasıl yönetilir?

Egzama sorunu olanların özellikle hastalığın şiddetlendiği zamanlarda durumu kontrol edebilmeleri ve yönetebilmeleri gerçekten zordur. Zamanla, egzamanızın kontrolünün ne zaman zor olduğu ve ne zaman yönetilebilir olduğu konusunda bir yöntem geliştirebilirsiniz. Durumunuz, içinde bulunduğunuz ortam, stres ve hatta diyetiniz ile daha da kötüleşebilir.

Egzamayı yönetmeye başlamanın birinci ayağı cildinizin nemli olmasını sağlamaktır. Egzama tedavisi için birden çok yöntem vardır ve doktorunuz size daha kolay uygulanabilir egzama tedavileri de önerebilir.Eğer tüketmiş olduğunuz gıdalarla egzamanız arasında bir bağlantı olduğunu hissediyorsanız, belki de beslenme düzeninize daha yakından bakmaya başlamanız yerinde olacaktır.

Egzama ve beslenme düzeni

Egzama ve beslenme düzeni arasındaki ilişkiyi gösteren karşı konulamaz birçok bulguya rağmen çok az doktor hastalarına gıda intoleransı testi tavsiye eder. Zaman içinde süt ürünleri ve egzama hatta şeker ve egzama arasındaki bağlantı konusunda çeşitli bildirimler olmasına rağmen genelleme yapılamayacak şekilde her durum diğerinden farklıdır. Sorunun şiddetlendiği zamanlarda, Google’a danışmak ve “hangi yiyeceklerin egzamaya neden olduğunu” ve “egzamayı nasıl durdurabileceğinizi ”sormak kolay gelebilir, ancak ne yazık ki egzama, sadece genel bir gıda listesinden kaçınmakla üstesinden gelinebilecek kadar basit bir hastalık değildir.

Vücudunuzda inflamasyona neden olan bazı gıdaları tüketiyorsanız, bunların cildinizi etkileme olasılığı her zaman mevcuttur. Eğer uzun süre devam eden ve kalıcı egzama şikayetleriniz varsa, bu beslenme düzeninizi gözden geçirmeniz için iyi bir fırsat olabilir.

Egzama hastalarının kaçınması gereken yiyecekler/ egzamaya iyi gelen yiyecekler

Her birey benzersizdir bu yüzden hangi gıda veya gıda kombinasyonlarının o kişi için sorun yaratabileceğini belirlemek zordur.

Tüketmiş olduğumuz yiyecek ve içeceklere vermiş olduğumuz tepkiler kişiden kişiye büyük bir değişkenlik gösterir. Bir kişi için sorunlara neden olabilecek bir gıda başka biri için tamamen kabul edilir olabilir. Yorktest gıda intolerans testi ile hangi gıdaların sizin için problem yaratabileceği öğrenebilirsiniz.

Egzama hastalığı olanların, hangi yiyecek ve içeceklere karşı intoleransları olduğunu ve bunların sağlık ve yaşam kaliteleri üzerindeki etkilerini anlayarak diyetlerini buna göre optimize etmeleri çok önemlidir. Intoleransınız olan gıdaları diyetinizden elimine etmek cildinizdeki inflamasyonu azaltmak açısından önemli bir adım olacaktır.

Sonuçlar yeterince açıklayıcı

York Üniversitesinin, gıda intolerans testi sonuçlarına göre düzenlenen eliminasyon diyetinin faydaları konusunda yaptığı araştırma* sonuçlarına göre; egzamadan şikayetçi 183 kişinin % 83’ünde, intoleransı tetikleyen gıdaları diyetlerinden çıkarmaları sonucunda iyileşme olduğu görülmüştür.

Araştırmanın tamamında ise, önerilen diyetleri titizlikle takip eden çeşitli semptomlara sahip kişilerin %76’sında hemen, % 68’inde ise 3 hafta içerisinde önemli iyileşmeler olduğu gözlenmiştir.

Bildirilen Başlıca Sağlık Sorunu Fayda Gördüğü Bildirilen Kişi Yüzdesi (%)
Düşük Enerji
örn. Yorgunluk, uyuşukluk
87%
Sindirim Sistemi
örn.Hassas Bağırsak Sendromu, Şişkinlik vb.
80%
Solunum
örn. Astım, Solunum Güçlüğü, Rinit
72%
Nörolojik
örn. Migren, Baş Ağrısı
78%
Dermatolojik
örn. Egzema, Akne, Sedef Hastalığı, Kaşıntı
76%
Kas-İskelet
örn. Artrit, Romatizma, Eklem ağrıları
64%
Psikolojik
örn. Depresyon, Dikkat Bozukluğu ve Hiperaktivite, Panik Atak
81%

Gıda intoleransı ile ilgili olarak yukarıda verilen bilgiler (Yorktest tarafından gıda bazlı IgG reaksiyonu olarak tanımlanmaktadır) diyet optimizasyonu için beslenme önerileri vermek amacıyladır. YorkTest, yukarıda belirtilen semptomların tedavi edip tamamen iyileştireceğini iddia etmemektedir. Bir YorkTest programına katılmadan önce doktorunuza danışarak tıbbi endişelerinizi konuşmanızı öneriyoruz.

*Allergy UK tarafından yaptırılan bu araştırma, YorkTest (ya da bilimsel adıyla, gıdaya özgü IgG enzim-bağlı immünosorban tayini (ELISA) kan testi) yaptıran ve çok çeşitli kronik tıbbi sorunlar bildiren 5286 kişiyle gerçekleştirilmiştir.

Sizde egzamadan mı şikayetçisiniz?
blank

  Sizde egzamadan şikayetçiyseniz ve gıda intoleransıyla bağlantılı olduğundan şüpheleniyorsanız bizimle iletişime geçin!

     +90 216 527 7 527

  Ara