Migren

Migren atakları mı geçiriyorsunuz?

Migren nedir?

Migren, başın bir yarısında zonklayan, yoğun bir ağrıdır. Şiddetli ve zaman zaman kişinin normal etkinlikleri engelleyici düzeyde olan bu ağrıya genellikle mide bulantısı, kusma, ışığa, sese ve kokuya hassasiyet eşlik eder.

Migren nöbetleri tekrarlanma eğilimindedir; tipik olarak 4 ila 24 saat sürer, bu süre bazen 3 güne kadar çıkabilir. Migren nöbeti sırasında beyin kimyasallarındaki ve kan damarlarındaki değişikliklerin ağrıya yol açtığı düşünülmektedir.

Migren belirtileri

Yoğun baş ağrısı, zonklama, genellikle aşağıdakilerden biri ve/veya birkaçı ile birlikte görülür:

  • Işık, gürültü veya kokulara duyarlılık
  • Bulantı
  • Bulanık görme veya auralar (görüş hattı boyunca kayan/hareketli ışıklar)

Migren nedenleri

Eğer şiddetli baş ağrısı veya migren sorununuz varsa, bunun altında yatan nedenleri bulmak ve kontrol altına almak için doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Belirgin bir neden olmadan belirtileriniz devam ediyorsa, bu beslenme düzeninizi gözden geçirmeniz için iyi bir fırsat olabilir.

Tüketmiş olduğumuz yiyecek ve içeceklere vermiş olduğumuz tepkiler kişiden kişiye büyük bir değişkenlik gösterir. Bir kişi için sorunlara neden olabilecek bir gıda başka biri için tamamen kabul edilir olabilir. YorkTest gıda intolerans testi ile hangi gıdaların sizin için problem yaratabileceği öğrenebilirsiniz.

Migren sorunu olanların, hangi yiyecek ve içeceklere karşı intoleransları olduğunu ve bunların sağlık ve yaşam kaliteleri üzerindeki etkilerini anlayarak diyetlerini buna göre optimize etmeleri çok önemlidir. Klinik çalışmalar, sorunu tetikleyen gıdaların elimine edilmesinin, baş ağrısının şiddetini ve / veya sıklığını azaltabileceğini veya hatta tamamen durdurabileceğini göstermektedir.

Sonuçlar yeterince açıklayıcı

York Üniversitesinin, gıda intolerans testi sonuçlarına göre düzenlenen eliminasyon diyetinin faydaları konusunda yaptığı araştırma* sonuçlarına göre; migren hastası 259 kişinin % 76’sında, intoleransı tetikleyen gıdaları diyetlerinden çıkarmaları sonucunda iyileşme olduğu görülmüştür.

Araştırmanın tamamında ise, önerilen diyetleri titizlikle takip eden çeşitli semptomlara sahip kişilerin %76’sında hemen, % 68’inde ise 3 hafta içerisinde önemli iyileşmeler olduğu gözlenmiştir.

Bildirilen Başlıca Sağlık Sorunu Fayda Gördüğü Bildirilen Kişi Yüzdesi (%)
Düşük Enerji
örn. Yorgunluk, uyuşukluk
87%
Sindirim Sistemi
örn.Hassas Bağırsak Sendromu, Şişkinlik vb.
80%
Solunum
örn. Astım, Solunum Güçlüğü, Rinit
72%
Nörolojik
örn. Migren, Baş Ağrısı
78%
Dermatolojik
örn. Egzema, Akne, Sedef Hastalığı, Kaşıntı
76%
Kas-İskelet
örn. Artrit, Romatizma, Eklem ağrıları
64%
Psikolojik
örn. Depresyon, Dikkat Bozukluğu ve Hiperaktivite, Panik Atak
81%

Gıda intoleransı ile ilgili olarak yukarıda verilen bilgiler (Yorktest tarafından gıda bazlı IgG reaksiyonu olarak tanımlanmaktadır) diyet optimizasyonu için beslenme önerileri vermek amacıyladır. YorkTest, yukarıda belirtilen semptomların tedavi edip tamamen iyileştireceğini iddia etmemektedir. Bir YorkTest programına katılmadan önce doktorunuza danışarak tıbbi endişelerinizi konuşmanızı öneriyoruz.

*Allergy UK tarafından yaptırılan bu araştırma, YorkTest (ya da bilimsel adıyla, gıdaya özgü IgG enzim-bağlı immünosorban tayini (ELISA) kan testi) yaptıran ve çok çeşitli kronik tıbbi sorunlar bildiren 5286 kişiyle gerçekleştirilmiştir.

Sizde migrenden mi şikayetçisiniz?
blank

    Sizde migrenden şikayetçiyseniz ve gıda intoleransıyla bağlantılı olduğundan şüphleniyorsanız bizimle iletişime geçin!

       +90 216 527 7 527

    Ara