Yorgunluk

Yorgunluktan mı şikayetçisiniz?

Neden devamlı yorgunum?

Yorgunluk hissini tanımlamak son derece zordur, çünkü herkesin yorgunluk konusundaki düşüncesi farklıdır. Herkes zaman zaman yorgunluk yaşar ve en yaygın nedeni, genellikle uyku eksikliğidir.

Gün geçtikçe yoğunlaşan yaşam tarzından dolayı yorgunluktan şikayet eden insanların sayısı her geçen yıl artıyor. Her 10 kişiden biri sürekli yorgunluktan şikayetçi ve bu sorunu kadınlar erkeklere göre daha fazla yaşıyor.

Yorgunluğun belirtileri

 • İyi bir gece uykusuna rağmen yorgun hissetmek
 • Sinirlilik hali
 • Fiziksel olarak bitkinlik ve sürekli yorgun hissetmek
 • Konsantre olamamak
 • Basit işleri yapmak için uzun zaman ayırmak

Kendinizi her zaman yorgun ve uyuşuk hissediyorsanız, bu soruna neden olabilecek; anemi, diyabet, uyku apnesi veya tiroid gibi tıbbi problemleri ekarte edebilmek için öne doktorunuza başvurmalısınız.

Eğer uzun süreli yorgunluk yaşamaya devam ediyorsanız, bu beslenme düzeninizi yeniden gözden geçirmeniz için iyi bir fırsat olabilir.

Tüketmiş olduğumuz yiyecek ve içeceklere vermiş olduğumuz tepkiler kişiden kişiye büyük bir değişkenlik gösterir. Bir kişi için sorunlara neden olabilecek bir gıda başka biri için tamamen kabul edilir olabilir. Yorktest gıda intolerans testi ile hangi gıdaların sizin için problem yaratabileceği öğrenebilirsiniz.

Sürekli yorgunluktan şikayetçi olanların, hangi yiyecek ve içeceklere karşı intoleransları olduğunu ve bunların sağlık ve yaşam kaliteleri üzerindeki etkilerini anlayarak diyetlerini buna göre optimize etmeleri çok önemlidir. Intoleransınız olan gıdaları diyetinizden elimine etmek enerjinizi yükseltebilmek için atılmış doğru bir adım olabilir.

Sonuçlar yeterince açıklayıcı

York Üniversitesinin, gıda intolerans testi sonuçlarına göre düzenlenen eliminasyon diyetinin faydaları konusunda yaptığı araştırma* sonuçlarına göre; yorgunluktan şikayetçi 436 kişinin % 87’sinde, intoleransı tetikleyen gıdaları diyetlerinden çıkarmaları sonucunda iyileşme olduğu görülmüştür.

Araştırmanın tamamında ise, önerilen diyetleri titizlikle takip eden çeşitli semptomlara sahip kişilerin %76’sında hemen, % 68’inde ise 3 hafta içerisinde önemli iyileşmeler olduğu gözlenmiştir.

Bildirilen Başlıca Sağlık Sorunu Fayda Gördüğü Bildirilen Kişi Yüzdesi (%)
Düşük Enerji
örn. Yorgunluk, uyuşukluk
87%
Sindirim Sistemi
örn.Hassas Bağırsak Sendromu, Şişkinlik vb.
80%
Solunum
örn. Astım, Solunum Güçlüğü, Rinit
72%
Nörolojik
örn. Migren, Baş Ağrısı
78%
Dermatolojik
örn. Egzema, Akne, Sedef Hastalığı, Kaşıntı
76%
Kas-İskelet
örn. Artrit, Romatizma, Eklem ağrıları
64%
Psikolojik
örn. Depresyon, Dikkat Bozukluğu ve Hiperaktivite, Panik Atak
81%

Gıda intoleransı ile ilgili olarak yukarıda verilen bilgiler (Yorktest tarafından gıda bazlı IgG reaksiyonu olarak tanımlanmaktadır) diyet optimizasyonu için beslenme önerileri vermek amacıyladır. YorkTest, yukarıda belirtilen semptomların tedavi edip tamamen iyileştireceğini iddia etmemektedir. Bir YorkTest programına katılmadan önce doktorunuza danışarak tıbbi endişelerinizi konuşmanızı öneriyoruz.

*Allergy UK tarafından yaptırılan bu araştırma, YorkTest (ya da bilimsel adıyla, gıdaya özgü IgG enzim-bağlı immünosorban tayini (ELISA) kan testi) yaptıran ve çok çeşitli kronik tıbbi sorunlar bildiren 5286 kişiyle gerçekleştirilmiştir.

Sizde yorgunluktan mı şikayetçisiniz?
blank

  Sizde sürekli yorgunluktan şikayetçiyseniz ve gıda intoleransıyla bağlantılı olduğundan şüpheleniyorsanız bizimle iletişime geçin!

     +90 216 527 7 527

  Ara