Antioksidan Deposu: Çilek

blank

Bahar aylarının yemesi en keyifli lezzetlerinden olan çilek, sadece tadıyla değil sağlığa faydalarıyla da adından çokça söz ettiren bir meyvedir. Vitamin ve minerallerden özellikle antioksidanlardan zengin olduğu için kalp-damar sağlığı başta olmak üzere bir çok sağlık faydası bulunan bu meyveye günlük beslenmenizde yer verebilirsiniz ancak tabi ki çileğe karşı GIDA İNTOLERANSINIZ yoksa..

FAYDALARI:

*Antioksidanlardan zengin olduğu için kanser gibi birçok hastalığa karşı korumakta ve cilt sağlığını olumlu etkilemektedir.

*İçerisindeki antosiyaninden dolayı kalp-damar sağlığını olumlu etkilemektedir. 2013 yılında yapılan bir çalışmada da günde 3 porsiyon veya daha fazla çilek, böğürtlen gibi antioksidanlardan zengin meyvelerden tüketenlerin tüketmeyenlere göre daha düşük kalp krizi riski taşıdığı görülmektedir.

*Lif içeriğinden dolayı bağırsak dostu ve kilo vermeye yardımcıyken; antioksidan içeriğiyle birlikte kötü kolesterolün düşürülmesine de yardımcı olmaktadır. *C vitamininin iyi bir kaynağı olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve enflamasyonları azaltmaktadır. Günlük C vitamini ihtiyacı 60-75 mg iken; 10-12 adet çilek 90 mg C vitamini içermekte ve günlük C vitamini ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır.

*Folat içeriğinden dolayı hamilelik dönemindeki kadınların sağlıklı bir gebelik geçirebilmesi ve doğacak bebeğin beyin ve omurilik merkezli doğum
kusurlarının önlenmesinde yardımdır. *Kalsiyum ve manganez içeriğiyle kemik sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır.

*Potasyum içeridiği için kan basıncının düzenlenmesinde de etkilidir.

TÜKETİM ÖNERİSİ:

*Ara öğünlerinizde çiğ badem/ceviz/fındık ile veya sütünüze, kefirinize, yoğurdunuza ekleyip blendırize ederek meyveli içeçek veya meyveli yoğurt olarak keyifle tüketebilirsiniz.�

Çilek miktarına dikkat edilerek tüketilirse vücudunuz için çok önemli, ancak tabi ki çileğe karşı GIDA İNTOLERANSINIZ yoksa. Doğal ve sağlıklı beslenme kişiden kişiye değişir, YorkTest yaptırarak kendiniz için doğru gıdaları belirleyin.

Ara