Maya İntoleransı

Maya İntoleransı

Maya İntoleransı nedir?

Eğer mayaya karşı (Yorktest tarafından gıda bazlı IgG reaksiyonlarına karşı belirlenmiş) bir intoleransınız varsa , vücudunuz tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerde bulunan maya proteinlerine karşı enfla-matuvar bir tepki gösterir.

Unlu mamüller ve alkollü içecekler gibi birçok gıdanın aktif hamur yapmak için kullandıkları maya, eskiden çok zor elde edilen bir maddeydi. Günümüzde ise hazır mayalar kağıt ambalajlı olarak marketlerde bulunuyor ve kolaylıkla kullanılabiliyor. Maya, bitkiye benzer çok küçük hücrelerden oluşan canlı mantardır. Mayayı şeker çözeltisi ile besleyerek büyütebilir, “aç bırakarak" ya da ısıtarak “öldürebilirsiniz". Maya, karbondioksit çıkararak hamurun kabarmasını sağlar.

Maya ekmek, sirke, alkol, bira, et suyu tabletleri, antibiyotikler ve B vitamini hapları gibi pek çok gıda maddesinde bulunur. Maya bazı gıda maddelerinin etiketlerinde hidrolize protein, hidrolize bitkisel protein ve kabartıcı adları altında gizlenebilir.

Maya intoleransınız varsa peynir, kültür mantarı, fıstık ve malt gibi mantar içeren başka gıdalara karşı da intoleransınız olabilir. Belirli bir gıdanın diyetten çıkarılması demek olan çıkarma diyeti, tek bir gıda reaksiyonunu belirlemede işe yarayabilir, ancak farklı gıda türlerinin tüm kombinasyonlarını denemek imkansızdır.

Nelerde bulunur

Pek çok ürün içinde ayrılmaz bir madde olarak yer alan mayalar, bazı meyveler ve yumuşak meyvelerin üzerinde büyüyerek, doğal olarak oluşabilir. Diyet optimize değişiklik yaparken gıdaların ve içeceklerin türlerinin de farkında olmak önemlidir. Eğer maya intoleransı varsa aşağıdaki listeden kaçınılmalıdır:

 • Kurutulmuş meyve
 • Ekmek
 • Sirke
 • Mantarlar
 • Sos ve bulyon küpler
 • Fermente içecekler
 • Biralar, şaraplar ve elma suyu/şarabı
 • Zencefil bira

Diğer Adları

Bir madde olarak, mayayı biliyor olsanız bile bazı ürünlerin ambalajlarında bu adla geçmeyebilir. Aşağıdaki isimler de maya olarak kullanılır ve maya intoleransınız varsa bu maddelerden kaçınılmalıdır:

 • Hidrolize edilmiş protein,
 • Hidrolize bitkisel protein
 • Kabartma tozları

Diyetinizde yerine koyabilecekleriniz

Eğer maya intoleransınız varsa, sağlıklı bir diyet yapabilmek için mayada bulunan B vitaminini içeren ürünler yemelisiniz. Aşağıdakiler maya yerine ikame ürün olarak kullanılabilir.

 • Kinoa
 • Darı
 • Kahverengi Pirinç

Eğer sizinde maya intoleransınız varsa, diyetinizi değiştirmek için yorktest diyetisyenlerinden yardım alabilirsiniz.

Yukarıda Gıda intoleransı olarak sağlanan bilgiler (YorkTest tarafından belirli bir gıda ya IgG tepkisi olarak tanımlanan) diyet optimizasyonu için beslenme önerileri sunmak için tasarlanmıştır. YorkTest, bir YorkTest programı yapmadan önce doktorunuza danışmanızı önerir

Maya intoleransının diyetinize olan etkisini biliyor muydunuz?
blank

  Sizde maya intoleransı ve diyetinize olan etkisi hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin!

     +90 216 527 7 527

  Maya intoleransım var, ne yapmalıyım?

  Size özel hazırlanan eliminasyon diyeti ile semptomlarınızdan kurtulun...

  YorkTest yaptırdığınızda eğer mayaya intoleransınız çıkar ise , maya içeren gıdalar ikame gıdalarla değiştirilerek size özel olarak hazırlanan eliminasyon diyeti ile semptomlarınızdan kurtulabilirsiniz.

  blank
  blank

  BAŞARI HİKAYELERİ

  Müşteri Yorumları

  Dünyanın klinik çalışması olan tek gıda intolerans testi YorkTest ile semptomlarından kurtulan, diyetisyenlerimizin özel olarak hazırladığı beslenme programları ile hayat kalitesini arttıran müşterilerimizin başarı hikayelerini dinleyin…

  blank

  VİDEO GALERİ

  Gıda İntoleransı ve YorkTest hakkında bilgi sahibi olun!

  Testin nasıl uygulandığından YorkTest Medikal Direktörünün açıklamalarına, başarı hikayelerinden semptomlara kadar merak ettiğiniz her konuda detaylı bilgi sahibi olun!

  [smartslider3 alias="videopostslider"]
  Ara