Akne

Akneden mi şikayet ediyorsunuz?

Akne nedir?

Akne, ergenlik döneminde sıkça görülen bir deri hastalığıdır. Ergenlik döneminde %89'larda olan görülme sıklığı bazen yetişkinlik döneminde de görülmeye devam eder. Akne, ciltteki gözeneklerin aşırı yağ üretimi ile tıkanması sonucunda gelişir, bu yağlar bakterileri besler ve ağrılı bir inflamasyona yol açar. Hormonal dengesizlikler ve beslenmeyle ilgili faktörler akne oluşumunu tetikleyebilir ve mevcut aknelerin büyümesine yol açabilir.

Akne belirtileri

Tipik akne belirtileri şunlardır:

  • Yüz, göğüs ve/veya sırt bölgesinde ağrılı noktalar
  • Derinin uzun sureli iltihaplanması ile oluşan kızarıklık
  • Beyaz başlı nokta, siyah nokta ve şiddetli durumlarda kistlerin varlığı

Eğer cildinizde bu belirtilerin varlığını görüyor ve endişe ediyorsanız, akneleri kontrol altına almak ve altında yatan nedenleri bulmak için doktorunuzu/ dermatoloğunuzu ziyaret etmelisiniz.

Eğer uzun süre devam eden bir akne sorununuz varsa bu beslenme düzeninizi gözden geçirmeniz için iyi bir neden olabilir.

Tüketmiş olduğumuz yiyecek ve içeceklere vermiş olduğumuz tepkiler kişiden kişiye büyük bir değişkenlik gösterir. Bir kişi için sorunlara neden olabilecek bir gıda başka biri için tamamen kabul edilir olabilir. Yorktest gıda intolerans testi ile hangi gıdaların sizin için problem yaratabileceği öğrenebilirsiniz.

Akneden şikayetçi olanların, hangi yiyecek ve içeceklere karşı intoleransları olduğunu ve bunların sağlık ve yaşam kaliteleri üzerindeki etkilerini anlayarak diyetlerini buna göre optimize etmeleri cildinizin sağlığı için çok önemlidir.

Sonuçlar yeterince açıklayıcı

York Üniversitesinin, gıda intolerans testi sonuçlarına göre düzenlenen eliminasyon diyetinin faydaları konusunda yaptığı araştırma* sonuçlarına göre; akne sorunu olan 40 kişiden % 88’inde, intoleransı tetikleyen gıdaları diyetlerinden çıkarmaları sonucunda akne sorunlarında iyileşme olduğu görülmüştür.

Araştırmanın tamamında ise, önerilen diyetleri titizlikle takip eden çeşitli semptomlara sahip kişilerin %76’sında hemen, % 68’inde ise 3 hafta içerisinde önemli iyileşmeler olduğu gözlenmiştir.

Bildirilen Başlıca Sağlık Sorunu Fayda Gördüğü Bildirilen Kişi Yüzdesi (%)
Düşük Enerji
örn. Yorgunluk, uyuşukluk
87%
Sindirim Sistemi
örn.Hassas Bağırsak Sendromu, Şişkinlik vb.
80%
Solunum
örn. Astım, Solunum Güçlüğü, Rinit
72%
Nörolojik
örn. Migren, Baş Ağrısı
78%
Dermatolojik
örn. Egzema, Akne, Sedef Hastalığı, Kaşıntı
76%
Kas-İskelet
örn. Artrit, Romatizma, Eklem ağrıları
64%
Psikolojik
örn. Depresyon, Dikkat Bozukluğu ve Hiperaktivite, Panik Atak
81%

Gıda intoleransı ile ilgili olarak yukarıda verilen bilgiler (YorkTest tarafından gıda bazlı IgG reaksiyonu olarak tanımlanmaktadır) diyet optimizasyonu için beslenme önerileri vermek amacıyladır. YorkTest, yukarıda belirtilen semptomların tedavi edip tamamen iyileştireceğini iddia etmemektedir. Bir YorkTest programına katılmadan önce doktorunuza danışarak tıbbi endişelerinizi konuşmanızı öneriyoruz.

*Allergy UK tarafından yaptırılan bu araştırma, YorkTest (ya da bilimsel adıyla, gıdaya özgü IgG enzim-bağlı immünosorban tayini (ELISA) kan testi) yaptıran ve çok çeşitli kronik tıbbi sorunlar bildiren 5286 kişiyle gerçekleştirilmiştir.

Sizde akneden mi şikayetçisiniz?
blank

    Sizde akneden şikayetçiyseniz ve gıda intoleransıyla bağlantılı olduğundan şüpheleniyorsanız bizimle iletişime geçin!

       +90 216 527 7 527

    Ara