Deniz Ürünleri İnoleransı

Deniz Ürünleri İntoleransı

Deniz Ürünleri İntoleransı nedir?

Balık veya kabuklu deniz ürünlerine karşı (Yorktest tarafından gıda bazlı IgG reaksiyonlarına karşı belirlenmiş) bir intoleransınız varsa , vucudunuz bu balık veya kabuklu deniz ürünlerinde bulunan proteinlere karşı enfla-matuvar bir tepki gösterir.

Deniz ürünlerine karşı oluşan intoleransın etkileri, deniz ürünleri alerjisinden farklı olarak, genellikle gecikmelidir. Bu tür bir intoleransın hayati tehlikesi yoktur ancak kendinizi kötü hissetmenize yol açar.

Nelerde bulunur

Eğer satın alacağınız ürünün içerisinde deniz mahsulleri varsa bu paketinin üzerinde yazmaktadır, bu yüzden satın alacağınız ürünlerin ambalajını mutlaka okuyunuz. Eğer deniz ürünlerine karşı bir intoleransınız varsa kaçınmanız gereken balık ve deniz ürünlerine aşina olmanızı tavsiye ederiz;

 • Beyaz balıklar (morina, pisi balığı, coley, mezgit balığı, iri mezgit, keler balığı)
 • Yağlı balıklar (uskumru, ton balığı, sardalye, hamsi, somon, ateş balığı, ringa balığı, alabalık, ton balığı)
 • Yumuşakçalar (istiridye, midye, salyangoz, tarak, kalamar, ahtapot)
 • Kabuklular (yengeç, ıstakoz ve karides)

İkame ürünler

Beyaz balıklar protein, vitamin ve mineral bakımından mükemmel bir kaynaktır. Haftada en az iki kez balık yemek ve bunun bir tanesinin yağlı balıklardan seçilmesi sağlıklı beslenmemiz açısından çok faydalıdır.

Eğer herhangi bir deniz ürününe karşı intoleransınız varsa ve bunun hangi deniz ürün/ürünleri olduğunu bilirseniz diyetinizi aşağıdaki uygun yağ asitli gıdalarla ikame edebilirsiniz;

 • Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeler
 • Avokado
 • Ceviz, brezilya fıstığı, fındık ve cevizler
 • Zeytinyağı ve keten tohumu yağı
 • Yumurta
 • Susam yağı, kabak çekirdeği yağı
 • Tofu (soya peyniri)
 • Hindistan cevizi yağı

Eğer sizinde deniz ürünlerine karşı intoleransınız varsa, diyetinizi değiştirmek için Yorktest diyetisyenlerinden yardım alabilirsiniz.

Yukarıda Gıda intoleransı olarak sağlanan bilgiler (YorkTest tarafından belirli bir gıda ya IgG tepkisi olarak tanımlanan) diyet optimizasyonu için beslenme önerileri sunmak için tasarlanmıştır. YorkTest, bir YorkTest programı yapmadan önce doktorunuza danışmanızı önerir.

Deniz ürünleri intoleransının diyetinize olan etkisini biliyor muydunuz?
blank

  Sizde deniz ürüneri intoleransını ve diyetinize olan etkisini öğrenmek için bizimle iletişime geçin!

     +90 216 527 7 527

  Deniz ürünleri intoleransım var, ne yapmalıyım?

  Size özel hazırlanan eliminasyon diyeti ile semptomlarınızdan kurtulun...

  YorkTest yaptırdığınızda eğer deniz ürünleri intoleransınız çıkar ise , deniz ürünleri içeren gıdalar ikame gıdalarla değiştirilerek size özel olarak hazırlanan eliminasyon diyeti ile semptomlarınızdan kurtulabilirsiniz.

  blank
  blank

  BAŞARI HİKAYELERİ

  Müşteri Yorumları

  Dünyanın klinik çalışması olan tek gıda intolerans testi YorkTest ile semptomlarından kurtulan, diyetisyenlerimizin özel olarak hazırladığı beslenme programları ile hayat kalitesini arttıran müşterilerimizin başarı hikayelerini dinleyin…

  blank

  VİDEO GALERİ

  Gıda İntoleransı ve YorkTest hakkında bilgi sahibi olun!

  Testin nasıl uygulandığından YorkTest Medikal Direktörünün açıklamalarına, başarı hikayelerinden semptomlara kadar merak ettiğiniz her konuda detaylı bilgi sahibi olun!

  [smartslider3 alias="videopostslider"]
  Ara