Solunum Problemi

Solunum probleminiz mi var?

Solunum problemleri

Hepimiz zaman içinde soğuk algınlığına yakalanırız ve hastalığı atlatıp nefes kanalları açılana kadar burun akıntısı, hapşırma ve tıkanan sinüslerle boğuşuruz.

Ancak semptomlar devam ediyorsa bu sinüzit (sinüslerin iç kısmının iltihabı) veya rinit (tekrarlayan burun akıntısı) gibi farklı bir durumun sonucu da olabilir.

Tıkanıklık ve şişme, nazal steroid spreylerin kullanımıyla hafifletilebilirken, antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonu tedavi ederken diğer ilaçlar nöbet riskini azaltıp ağrı ve rahatsızlığı giderebilir. Ancak, ilaçların istenmeyen yan etkileri de olabileceği gibi genelde sorunun asıl nedenini de ortadan kaldırmaz.

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, astım hastalarının üçte ikisi bazı gıdaların semptomlarını tetiklediğini düşünmektedir. Toz, evcil hayvan tüyü ve polen gibi yaygın çevresel alerjenlerin yanı sıra, yiyecek ve içecek bileşenleri de solunum sorunlarının varlığına ve kalıcılığına katkıda bulunabilir.

Solunum problemi belirtileri

Solunum probleminin tipik belirtileri şunlardır:

  • Kalıcı burun akıntısı
  • Sık soğuk algınlığı ve enfeksiyonlar
  • Sinüs, kulak ve / veya burunda tıkanıklık.

Solunum problemi ve beslenme

Eğer bariz bir neden olmadan solunum problemleri yaşıyorsanız, bunun altında yatan nedenleri bulmak ve kontrol altına almak için doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Rinit veya sinüzit probleminiz devam ediyorsa, bu beslenme düzeninizi gözden geçirmeniz için iyi bir fırsat olabilir.

Tüketmiş olduğumuz yiyecek ve içeceklere vermiş olduğumuz tepkiler kişiden kişiye büyük bir değişkenlik gösterir. Bir kişi için sorunlara neden olabilecek bir gıda başka biri için tamamen kabul edilir olabilir. Yorktest gıda intolerans testi ile hangi gıdaların sizin için problem yaratabileceği öğrenebilirsiniz.

Solunum probleminden şikayetçi olanların, hangi yiyecek ve içeceklere karşı intoleransları olduğunu ve bunların sağlık ve yaşam kaliteleri üzerindeki etkilerini anlayarak diyetlerini buna göre optimize etmeleri çok önemlidir.

Sonuçlar yeterince açıklayıcı

York Üniversitesinin, gıda intolerans testi sonuçlarına göre düzenlenen eliminasyon diyetinin faydaları konusunda yaptığı araştırma* sonuçlarına göre; sinüzit sorunu olan 104 kişinin % 89’unda, intoleransı tetikleyen gıdaları diyetlerinden çıkarmaları sonucunda iyileşme olduğu görülmüştür.

Araştırmanın tamamında ise, önerilen diyetleri titizlikle takip eden çeşitli semptomlara sahip kişilerin %76’sında hemen, % 68’inde ise 3 hafta içerisinde önemli iyileşmeler olduğu gözlenmiştir.

Bildirilen Başlıca Sağlık Sorunu Fayda Gördüğü Bildirilen Kişi Yüzdesi (%)
Düşük Enerji
örn. Yorgunluk, uyuşukluk
87%
Sindirim Sistemi
örn.Hassas Bağırsak Sendromu, Şişkinlik vb.
80%
Solunum
örn. Astım, Solunum Güçlüğü, Rinit
72%
Nörolojik
örn. Migren, Baş Ağrısı
78%
Dermatolojik
örn. Egzema, Akne, Sedef Hastalığı, Kaşıntı
76%
Kas-İskelet
örn. Artrit, Romatizma, Eklem ağrıları
64%
Psikolojik
örn. Depresyon, Dikkat Bozukluğu ve Hiperaktivite, Panik Atak
81%

Gıda intoleransı ile ilgili olarak yukarıda verilen bilgiler (Yorktest tarafından gıda bazlı IgG reaksiyonu olarak tanımlanmaktadır) diyet optimizasyonu için beslenme önerileri vermek amacıyladır. YorkTest, yukarıda belirtilen semptomların tedavi edip tamamen iyileştireceğini iddia etmemektedir. Bir YorkTest programına katılmadan önce doktorunuza danışarak tıbbi endişelerinizi konuşmanızı öneriyoruz.

*Allergy UK tarafından yaptırılan bu araştırma, YorkTest (ya da bilimsel adıyla, gıdaya özgü IgG enzim-bağlı immünosorban tayini (ELISA) kan testi) yaptıran ve çok çeşitli kronik tıbbi sorunlar bildiren 5286 kişiyle gerçekleştirilmiştir.

Sizde solunum probleminden mi şikayetçisiniz?
blank

    Sizde solunum probleminden şikayetçiyseniz ve gıda intoleransıyla bağlantılı olduğundan şüpheleniyorsanız bizimle iletişime geçin!

       +90 216 527 7 527

    Ara