Eliminasyon Diyeti

blank

Eliminasyon diyeti nedir, ne işe yarar?

Eliminasyon diyeti nedir, ne işe yarar?

Eliminasyon diyeti, intoleransınız olan gıdaları tespit etmek için uygulayabileceğiniz, belirli gıdaları bir süreliğine beslenme düzeninizden(diyetinizden) çıkararak, daha sonra bu gıdaları yavaş yavaş ve teker teker ekleyerek vücudunuzdaki reaksiyonları gözlemleyebileceğiniz bir diyettir.

Eliminasyon diyeti nasıl uygulanır?

Eliminasyon diyetinin en yaygın uygulanış şekli, semptomlarınıza sebebiyet verdiğinden şüphelendiğiniz belirli yiyecek ve içecekleri diyetinizden çıkarmaktır. En çok görülen yaygın semptomlar arasında cilt problemleri, şişkinlik, sindirim sorunları, yorgunluk, baş ağrıları, eklem ağrıları, kilo problemleri ve migren bulunur.

Şüphelendiğiniz gıdaları diyetinizden çıkardıktan sonra beslenmeniz konusunda çok dikkatli olmanız önemlidir. Restoranlarda tükettiğiniz gıdaların nasıl hazırlandığını ve neler içerdiğini bilmek bu süreci kontrol altında tutmanızda size yardımcı olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken en öenmli kısımlardan bir tanesi de diyetinizden çıkardığınız gıdaların besin değerleriyle ikame olarak tükettiğiniz gıdaların besin değerleri benzer olmalıdır. Örneğin, süt ürünlerini geçici olarak diyetinizden çıkardıysanız kalsiyum açısından zengin ikame gıdalar tüketmelisiniz.

Sürecin en sonunda ise diyetinizden çıkardığınız gıdaları yavaş yavaş ve kontrollü bir biçimde diyetinize teker teker ekleyin. Bu işlem sayesinde hangi gıdaların semptomlarınıza sebep olduğunu daha kolay bir biçimde anlayabilirsiniz.

blank

Gıda intolerans testinin eliminasyon diyeti açısından önemi nedir?

Eliminasyon diyetini bir uzman yardımı olmadan kendi başınıza uygulamak birkaç hafta sürebildiği ve yediklerinizin sıkı kontrolünü gerektirdiği için kolay bir süreç diğildir.

Gıda intoleransı testi, parmaktan alınan kan numunesi ile yapılan ve hangi gıdaların vücudunuzda ki semptomlara sebep olduğunu tespit eden bir testtir. Bu test sayesinde, diyetinizden hangi yiyecek ve içecekleri çıkarmanız gerektiği konusunda fikir sahibi olursunuz.

Gıda intolerans testi sonucuna göre yapılan bir eliminasyon diyeti, düzgün şekilde uygulandığında semptomlarınızdan kurtulmanız için çok değerli bir fırsata dönüşebilir.

Şunu da belirtmek lazım ki piyasada saç analizi vb. farklı metodlar ile uygulanan ve hiçbir bilimsel dayanağı olmadığı için gıda intolerans testlerinin güvenilirliğini zedeleyen testler de mevcuttur.

Yorktest, 35 yıllık tecrübesi ile, gıda intoleransını dünyaya tanıtan ilk laboratuvar, olup aynı zamanda yaptığı klinik çalışmalar ile bilinirliğini ve güvenilirliğini kanıtlamıştır.

Size özel hazırlanan eliminasyon diyeti ile semptomlarınızdan kurtulun...

YorkTest yaptırarak hangi gıdalara intoleransınız olduğunu keşfedebilir ve uzaman diyetisyenlerimiz tarafından  size özel olarak hazırlanan eliminasyon diyeti ile semptomlarınızdan kurtulabilirsiniz.

blank
blank

BAŞARI HİKAYELERİ

Müşteri Yorumları

Dünyanın klinik çalışması olan tek gıda intolerans testi YorkTest ile semptomlarından kurtulan, diyetisyenlerimizin özel olarak hazırladığı beslenme programları ile hayat kalitesini arttıran müşterilerimizin başarı hikayelerini dinleyin…

Ara