Sıkça sorulan Sorular

blank

Sıkça Sorulan Sorular

Firmamız Hakkında

YorkTest ne kadar zamandır faaliyet göstermektedir?

YorkTest 35 yılı aşkın süredir sağlıklı yaşam test hizmetleri sunmaktadır.

YorkTest ile nasıl irtibata geçebilirsiniz?

Bize +90 216 527 7 527 ile +90 532 755 7 527 nolu telefonlardan veya [email protected] mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Adresimiz;

Asist AWC Sağlık Hizmetleri A.Ş. Bayraktar Bulvarı, Çetin Caddesi, Kule Sokak. No:25/3 Şerifali, Ümraniye, 34775, İstanbul / Türkiye

Sipariş ettiğimiz test ne kadar sürede elimize geçer?

Satın alma işlemlerini tamamlamanızdan sonra bulunduğunuz lokasyona bağlı olarak 1-3 iş günü içerisinde test kitiniz adresinize ulaşır.

blank

Sıkça Sorulan Sorular

Tıp ve Araştırma

YorkTest Gıda İntolerans Testi ne amaçla yapılır?

Günlük yaşamınızda tükettiğiniz ancak vücudunuz tarafından tolere edilemediği için sağlığınızı ve yaşam kalitenizi bozan bir çok semptoma neden olabilen gıdaları belirlemeye ve bunları belirli süreler diyetinizden çıkarmanızı sağlayarak tekrar sağlığınıza kavuşmanız ve yaşam kalitenizi yükseltmeniz amacıyla yapılan bir testtir. Gıdaya özgü IgG antikorlarını ölçen gıda intolerans testleri; çölyak hastalığı, laktoz intoleransı gibi enzim yetmezlikleri, IgE bazlı gıda alerjileri, histamin ya da diğer kimyasal hassasiyetlerle ilgili bilgi vermemektedir.

Testi yaptırmak için yaş sınırı nedir?

Bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiş olduğu için 2 yaşın altındaki çocuklara test uygulanmamaktadır. YorkTest, 2 yaşın altındaki çocukların örneklerini ancak doktor raporu ile kabul etmektedir.

Gıda alerjisi ile gıda intoleransı arasındaki fark nedir?

Gıda intoleransı ve gıda alerjisinin ne olduğu ve aralarındaki farklar, en çok karıştırılan konulardan birisidir. Bazen gıda alerjisi olduğunu söyleyen kişilerde görülen belirtiler aslında gıda intoleransına işaret ediyor olabilir.

Gıda alerjisi, vücudun bağışıklık sisteminin belirli bir gıdaya karşı gösterdiği ani yanıttır. Bu tür reaksiyonlarda, vücudun bağışıklık sistemi bir gıdayı yanlışlıkla “saldırgan" bir madde olarak algılayıp, ’işgal' edildiğini düşünerek alerji yapan yiyeceği vücuttan atmak için IgE antikorları üretir. Bu durum genellikle birkaç dakika içinde hızlı bir alerjik reaksiyona yol açar. Kabuklu yemiş ve deniz ürünlerine karşı gelişen reaksiyonlar, genellikle bu tür alerjik reaksiyonlardır.

Gıda intoleransı ise tüketmiş olduğumuz bazı gıdaları sindirmekte zorlandığımız zaman ortaya çıkan gecikmeli bir tepkidir. Bu durum oluştuğunda büyük gıda partikülleri (proteinler) bağırsak duvarımızdan geçerek kan dolaşım sistemine karışmakta ve bağışıklık sistemimizin tepkisine yol açmaktadır. Kana karışan bu gıda proteinlerini yabancı bir madde olarak algılayan bağışıklık sistemi bunlara saldırması için IgG antikorları üretir. Bu tepki, bağışıklık sisteminizin vücutta enflamasyon oluşturabilecek zararlı istilacıları engellemek için kullandığı doğal savunma mekanizmasıdır.Eğer ihmal edilirse bu enflamasyonun kalıcı veya ilerleyen derecede rahatsızlık verici semptomları tetiklemesi mümkündür.

Hamile veya emzirme dönemindeki kadınlar bu testi yaptırabilir mi?

Hamilelik ve emzirme sırasında optimum beslenme anne ve bebeğin sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Olası riskleri azaltmak için, hamilelik ve emzirme sırasında test yapılması tavsiye edilmemektedir. Ayrıca hamilelik ve emzirme dönemleri için, test referans aralıklarını belirleyen yeterli veri bulunmamaktadır.

İlaç kullananlar testi yaptırabilir mi?

Steroid ya da bağışık sistemini baskılayan ilaçlar kullanıyorsanız, bu ilaçlar antikor üretimini baskıladığından sonuçlarınız etkilenir. Antihistaminikler, antibiyotikler ve diğer ilaçlar test sonuçlarını değiştirmez.

HIV / Hepatit varsa testi yaptırabilir misiniz?

YorkTest Laboratuvarları, çalışanlarının güvenliği nedeniyle HIV/Hepatit virüsü taşıyan kişilerin testini yapmamaktadır.

YorkTest ile ilgili bilimsel çalışma/araştırmalar var mıdır?

YorkTest, 2007 yılında Allergy UK gözetiminde gıda intoleransı alanındaki ilk ve en büyük araştırmayı yaptırmıştır. Gıda intoleransının semptomları hakkında yayınlamış bilimsel makalelerinin büyük bir kısmı YorkTest’in katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Hangi kalite kontrol önlemleri alınıyor?

YorkTest Laboratuvarları ISO13485 ve European In Vitro Diognastic Directive 98/79/EC sertifikalarına sahip olup, numune alımından beslenme danışmanlığı hizmetlerine kadar çok sıkı bir kalite kontrol programı uygulamaktadır.

blank

Sıkça Sorulan Sorular

Testler

Numune alım işlemi rahatsızlık/acı verici midir?

Hayır, parmaktan kan alma işlemi aynı şeker ölçümünde olduğu gibi son derece basit bir işlemdir.
Tek kullanımlık ev test kitleri çok daha rahat bir ortamda kan örneğinizi alabilmeniz için tasarlanmıştır. Test kitinin içerisinde kan örneğinizi almak için resimli bir kullanım talimatı bulunmakla beraber herhangi bir sorununuz olursa Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Alınan kan örneği test edildikten sonra ne yapılır?

Tüm numuneler test edildikten sonra güvenle imha edilir.

Kan örneği parmak haricinde başka bir yerden alınabilir mi?

Kan örneğini işaret parmağınızdan almanız tavsiye edilir ama başparmak veya ayak topuğundan da örnek alınabilir.

Kan örneği vermek için klinik, laboratuvar veya doktora gitmek zorunda mısınız?

Hayır, aynı şeker ölçümünde olduğu gibi kan örneğinizi evinizde rahatlıkla alabilirsiniz.

Alınan ilk kan örneğinden sonra ikinci defa örnek istenebilir mi?

YorkTest tarafından yapılan her laboratuvar testi, sonuçlarının güvenilir olmasını sağlamak amacıyla çok titiz kalite kontrol prosedürlerine tabidir. Test standartları geçemeyen numuneler için çok nadiren de olsa ikinci bir örnek istenebilmekte ancak böyle bir durumda sizlerden herhangi bir ilave ücret talep edilmemektedir.

blank

Sıkça Sorulan Sorular

Test Sonuçları

Kendi gözlemlerine göre olumsuz etkileri olduğunu düşündükleri gıdaları diyetlerinden elimine edenler test yaptırmadan önce bunları tekrar diyetlerine dahil etmeli midir?

Olumsuz etkileri olduğunu düşünerek diyetinizden çıkarttığınız gıdaları yeniden beslenmenize almanızı tavsiye etmiyoruz. Eğer bu gıdayı 6 haftadan fazla bir süredir beslenmenizden çıkarttıysanız test sonuçlarınızda çıkmama olasılığı da vardır. Bununla beraber, örneğin sütü beslenmenizden çıkarttınız ama kahvenizin içerisine bir miktar katarak haftada bir içiyorsunuz, bu durumda testinizde süt intoleransınız çıkabilir. Biz test yaptırmadan önce diyetinize devam etmenizi tavsiye ediyoruz.

Yaptırmış olduğum alerji testi ile YorkTest Gıda İntoleransı Testi sonuçları niye birbirine uymamaktadır?

YorkTest, gıdaya özgü IgG antikorlarının reaksiyonları ölçerken alerji testleri IgE antikorlarının reaksiyonlarını ölçmektedir.

Test sonucu yemediğiniz bir gıdaya karşı intoleransınız olduğunu gösteriyor. Bu mümkün olabilir mi?

Hiç tüketmemiş olduğunuz bir gıdaya karşı intoleransınız tespit edilemez. Ancak bazı proteinler birden çok gıda türünde de bulunmaktadır. Ayrıca birçok gıdanın içerisinde bulunan saklanmış içerikleri farkında olmadan tüketmiş olabilirsiniz.

Ara