Alkol İntoleransı

Alkol İntoleransı

Alkol İntoleransı nedir?

Alkol aldığınızda kendinizi kötü mü hissediyorsunuz? Akşamdan kalma durumuna yol açacak miktarda değilde daha az, sadece bir iki kadeh içtiğinizde gecikmeli gıda intoleransı semptomları, sindirimle ilgili veya fiziksel semptomlar mı yaşıyorsunuz? Etanole (alkol) karşı reaksiyon çok nadir görülmekle birlikte, ciltte kaşıntı ve döküntü bilinen semptomlar arasındadır. Alkol kan damarlarını açtığından astım, ürtiker ve rinit gibi var olan başka sorunların şiddetlenmesine neden olabilir. Bu semptomlar sıklıkla söz konusu içkinin içeriğinde bulunan bazı gıdalara karşı oluşan reaksiyonlardan kaynaklanır. Bu reaksiyonların nedeni maya olabileceği gibi, içkinin yapımında kullanılan meyveler (üzüm, elma, Hindistan cevizi, portakal vb.), katkılar (şerbetçiotu) ya da tahıllar (arpa) da olabilir. Alkol bağırsak duvarının geçirgenliğini artırarak, daha fazla gıda molekülünün vücuda alınmasını sağlar. Bu durum, tek başına gıdaya reaksiyon göstermeyen fakat alkolle birlikte aldığında rahatsız olan kişilerin hafif gıda reaksiyonlarını açıklar. Bu reaksiyonlardan bazıları alkolden tamamen uzak durmanızı gerektirebilir, bazıları ise bu kadar kesin önlemleri gerektirmeyebilir. Bağışıklık sisteminizin “sıfırlanması" için en çok tükettiğiniz içkiden birkaç ay uzak durmanız bir çözüm olabilir.

Alkol bağırsak duvarının geçirgenliğini artırarak, daha fazla gıda molekülünün vücuda alınmasını sağlar. Bu durum, tek başına gıdaya reaksiyon göstermeyen fakat alkolle birlikte aldığında rahatsız olan kişilerin hafif gıda reaksiyonlarını açıklar. Bu reaksiyonlardan bazıları alkolden tamamen uzak durmanızı gerektirebilir, bazıları ise bu kadar kesin önlemleri gerektirmeyebilir. Bağışıklık sisteminizin “sıfırlanması" için en çok tükettiğiniz içkiden birkaç ay uzak durmanız bir çözüm olabilir.

Nelerde bulunur

Eğer alkol intoleransınız varsa, bazen can sıkıcı da olsa alkolden kaçınarak bunun doğuracağı sorunlardan kaçınmak nispeten daha kolaydır. Yine de alkol intoleransının neden olacağı semptomlarla karşılaşmamak için alkollü içkilerin içeriğinde bulunan gıdaları bilmeniz çok önemlidir.Bunlar;

 • Bira mayası
 • Alkol içeren meyveler (üzüm, elma, çilek, hindistan cevizi veya portakal)
 • Aromalar (şerbetçiotu)
 • Hububat (buğday veya arpa)

İkame ürünler

Alkol tüketiminin sağlık yönünden zararları olduğu bilinmektedir.Yine de birçok insan ölçülü olmak kaydıyla alkolden hoşlanmaktadır. Eğer alkole karşı intoleransınız varsa bunun alkolün içeriğinde bulunan hangi maddelerden ( buğday, buğdayda bulunan gluten, meyva veya maya gibi) kaynaklandığını bilmeniz çok faydalıdır. Bu bilgi sizin alternatif içecekler kullanarak alkol intoleransınızın yaratacağı semptomlardan kaçınmanızı sağlar.

Eğer sizinde alkole intoleransınız varsa, diyetinizi değiştirmek için yorktest diyetisyenlerinden yardım alabilirsiniz.

Yukarıda Gıda intoleransı olarak sağlanan bilgiler (YorkTest tarafından belirli bir gıda ya IgG tepkisi olarak tanımlanan) diyet optimizasyonu için beslenme önerileri sunmak için tasarlanmıştır. YorkTest, bir YorkTest programı yapmadan önce doktorunuza danışmanızı önerir

Alkol intoleransının diyetinize olan etkisini biliyor muydunuz?
blank

  Sizde alkol intoleransını ve diyetinize olan etkisini öğrenmek için bizimle iletişime geçin!

     +90 216 527 7 527

  Alkol intoleransım var, ne yapmalıyım?

  Size özel hazırlanan eliminasyon diyeti ile semptomlarınızdan kurtulun...

  YorkTest yaptırdığınızda eğer alkol intoleransınız çıkar ise , alkol içeren içecekler ikame içeceke ve gıdalarla değiştirilerek size özel olarak hazırlanan eliminasyon diyeti ile semptomlarınızdan kurtulabilirsiniz.

  blank
  blank

  BAŞARI HİKAYELERİ

  Müşteri Yorumları

  Dünyanın klinik çalışması olan tek gıda intolerans testi YorkTest ile semptomlarından kurtulan, diyetisyenlerimizin özel olarak hazırladığı beslenme programları ile hayat kalitesini arttıran müşterilerimizin başarı hikayelerini dinleyin…

  blank

  VİDEO GALERİ

  Gıda İntoleransı ve YorkTest hakkında bilgi sahibi olun!

  Testin nasıl uygulandığından YorkTest Medikal Direktörünün açıklamalarına, başarı hikayelerinden semptomlara kadar merak ettiğiniz her konuda detaylı bilgi sahibi olun!

  [smartslider3 alias="videopostslider"]
  Ara