Yulaf İntoleransı

Yulaf İntoleransı

Yulaf intoleransı nedir?

Yulaf iyi bir lif kaynağıdır, ancak insan vücudu lifi sindiremez. Yulaf çözür lifler ve çözünmez lifler içerir. Yulaftaki çözünürde lifler kolesterolü düşüren beta glukan maddesi bulunur. Tam yulaf, yulaf kepeği ve yulaf ezmesi kalp krizini azalttığı gibi, yulafta ayrıca fitokimyasallar denilen sağlığa yararlı maddeler bulunur.

Yulaf genellikle bisküviler, yulaf ezmesi ve lapası, yulaflı gevrek ve diğer yulaflı ürünler şeklinde tüketilir. Diğer tahıllara göre karbonhidrat bakımından daha zengin olan yulaf, aynı zamanda daha fazla protein ve yağ içerir. Glutene benzer bir protein içerdiğinden bazı Çölyak hastaları yulaf yiyemez. Yetiştirme, hasat ya da nakliye sırasında küçük miktarlarda buğday gibi başka tahıllar yulaf ürünlerine karışabilir.

Yulaf intoleransı yaşayan kişiler pirinç ve patates gibi farklı alternatifleri deneyebilir. Öte yandan, sadece yulafa değil, farklı gıda türlerinin kombinasyonuna karşı gıda intoleransınız olabilir. Belirli bir gıdanın diyetten çıkarılması demek olan çıkarma diyeti, tek bir gıda reaksiyonunu belirlemede işe yarayabilir, ancak farklı gıda türlerinin tüm kombinasyonlarını denemek imkansızdır.

Nelerde bulunur

Yulaf bazı hububat ve bazı pişmişürünlerde bulunur. Aldığınız üründe olup olmadığını öğrenmek için mutlaka ambalajını okuyunuz. Eğer yulaf intoleransınız varsa aşağıdaki gıdalar ve katkı maddelerinden kaçınılmalıdır:

 • Püresi / yulaf ezmesi
 • Yulaf pideler
 • Flapjacks
 • Müsli
 • Bazı bisküvi ve tahıl barları
 • Yulaf ekmeği
 • Yulaf sütü
 • Yulaf birası

İkame ürünler

Eğer yulaf intoleransı belirtileri yaşıyorsanız, alternatif olarak aşağıdakileri kullanabilirsiniz:

 • Kahverengi pirinç
 • Kinoa
 • Darı
 • Karabuğday

Eğer sizinde yulafa intoleransınız varsa diyetinizi değiştirmek için YorkTest diyetisyenlerinden yardım alabilirsiniz.

Yukarıda Gıda intoleransı olarak sağlanan bilgiler (YorkTest tarafından belirli bir gıda ya IgG tepkisi olarak tanımlanan) diyet optimizasyonu için beslenme önerileri sunmak için tasarlanmıştır. YorkTest, bir YorkTest programı yapmadan önce doktorunuza danışmanızı önerir.

Yulaf intoleransının diyetinize olan etkisini biliyor muydunuz?
blank

  Sizde yulaf intoleransı ve diyetinize olan etkisini öğrenmek için bizimle iletişime geçin!

     +90 216 527 7 527

  Yulaf intoleransım var, ne yapmalıyım?

  Size özel hazırlanan eliminasyon diyeti ile semptomlarınızdan kurtulun...

  YorkTest yaptırdığınızda eğer yulafa intoleransınız çıkar ise , yulaf içeren gıdalar ikame gıdalarla değiştirilerek size özel olarak hazırlanan eliminasyon diyeti ile semptomlarınızdan kurtulabilirsiniz.

  blank
  blank

  BAŞARI HİKAYELERİ

  Müşteri Yorumları

  Dünyanın klinik çalışması olan tek gıda intolerans testi YorkTest ile semptomlarından kurtulan, diyetisyenlerimizin özel olarak hazırladığı beslenme programları ile hayat kalitesini arttıran müşterilerimizin başarı hikayelerini dinleyin…

  blank

  VİDEO GALERİ

  Gıda İntoleransı ve YorkTest hakkında bilgi sahibi olun!

  Testin nasıl uygulandığından YorkTest Medikal Direktörünün açıklamalarına, başarı hikayelerinden semptomlara kadar merak ettiğiniz her konuda detaylı bilgi sahibi olun!

  [smartslider3 alias="videopostslider"]
  Ara