Ciltte Kaşıntı

Ciltte kaşıntıdan mı şikayetçisiniz?

Ciltte kaşıntı nedir?

Kuru, iltihaplı ve kaşıntılı bir cilt hayatı kabusa çevirebilir ve genellikle nedenini saptamak zor bir süreçtir. İngiltere’de yaşayan her dört kişiden birinde hafif ve seyrek kaşıntı ve hassasiyetten, kronik ve ağrılı egzamaya kadar değişen cilt sorunları bulunmaktadır.

Egzama, astım ya da bahar nezlesi olan kişiler atopik olarak tanımlanır, bağışıklık sistemleri aşırı aktif ve ciltleri enflamasyona yatkındır. Bu sorunlardan kurtulmak, soruna yol açan tetikleyici şeylerden kaçınmanız ile mümkün olabilir.

Ciltte Kaşıntının nedenleri

Kaşıntılı cildin tipik nedenleri şunlardır:

 • Egzama gibi bir cilt rahatsızlığı
 • Herhangi bir kimyasala, maddeye veya gıdaya karşı alerji
 • Böcek ısırıkları
 • Mantar enfeksiyonları
 • Hormonal değişiklikler

Eğer kaşıntılı bir cildiniz varsa bunu kontrol altına almak ve altında yatan nedenleri bulmak için doktorunuzu ziyaret etmenizi öneririz.

Eğer belirgin bir neden olmadan uzun süreli kaşıntılı cilt problemi yaşamaya devam ediyorsanız, bu beslenme düzeninizi gözden geçirmeniz için iyi bir neden olabilir.

Tüketmiş olduğumuz yiyecek ve içeceklere vermiş olduğumuz tepkiler kişiden kişiye büyük bir değişkenlik gösterir. Bir kişi için sorunlara neden olabilecek bir gıda başka biri için tamamen kabul edilir olabilir. Yorktest gıda intolerans testi ile hangi gıdaların sizin için problem yaratabileceği öğrenebilirsiniz.

Uzun süreli kaşıntı problemi yaşayan kişilerin, hangi yiyecek ve içeceklere karşı intoleransları olduğunu ve bunların sağlık ve yaşam kaliteleri üzerindeki etkilerini anlayarak diyetlerini buna göre optimize etmeleri çok önemlidir.

Sonuçlar yeterince açıklayıcı

York Üniversitesinin, gıda intolerans testi sonuçlarına göre düzenlenen eliminasyon diyetinin faydaları konusunda yaptığı araştırma* sonuçlarına göre; ciltte kaşıntı sorunu yaşadığını bildiren 89 kişinin %87’sinde, intoleransı tetikleyen gıdaları diyetlerinden çıkarmaları sonucunda iyileşme olduğu görülmüştür.

Araştırmanın tamamında ise, önerilen diyetleri titizlikle takip eden çeşitli semptomlara sahip kişilerin %76’sında hemen, % 68’inde ise 3 hafta içerisinde önemli iyileşmeler olduğu gözlenmiştir.

Bildirilen Başlıca Sağlık Sorunu Fayda Gördüğü Bildirilen Kişi Yüzdesi (%)
Düşük Enerji
örn. Yorgunluk, uyuşukluk
87%
Sindirim Sistemi
örn.Hassas Bağırsak Sendromu, Şişkinlik vb.
80%
Solunum
örn. Astım, Solunum Güçlüğü, Rinit
72%
Nörolojik
örn. Migren, Baş Ağrısı
78%
Dermatolojik
örn. Egzema, Akne, Sedef Hastalığı, Kaşıntı
76%
Kas-İskelet
örn. Artrit, Romatizma, Eklem ağrıları
64%
Psikolojik
örn. Depresyon, Dikkat Bozukluğu ve Hiperaktivite, Panik Atak
81%

Gıda intoleransı ile ilgili olarak yukarıda verilen bilgiler (YorkTest tarafından gıda bazlı IgG reaksiyonu olarak tanımlanmaktadır) diyet optimizasyonu için beslenme önerileri vermek amacıyladır. YorkTest, yukarıda belirtilen semptomların tedavi edip tamamen iyileştireceğini iddia etmemektedir. Bir YorkTest programına katılmadan önce doktorunuza danışarak tıbbi endişelerinizi konuşmanızı öneriyoruz.

*Allergy UK tarafından yaptırılan bu araştırma, YorkTest (ya da bilimsel adıyla, gıdaya özgü IgG enzim-bağlı immünosorban tayini (ELISA) kan testi) yaptıran ve çok çeşitli kronik tıbbi sorunlar bildiren 5286 kişiyle gerçekleştirilmiştir.

Sizde ciltte kaşıntıdan mı şikayetçisiniz?
blank

  Sizde ciltte kaşıntıdan şikayetçiyseniz ve gıda intoleransıyla bağlantılı olduğundan şüpheleniyorsanız bizimle iletişime geçin!

     +90 216 527 7 527

  Ara