Eklem Ağrısı

Eklem ağrılarından mı şikayetçisiniz?

Eklemler neden ağrır?

İngiltere'de 9 milyondan fazla kişi artrit ve benzeri sorunlardan şikayetçidir ve artrit görülen kişilerin çoğu tutulma, ağrı, şişme, bitkinlik ve hareket güçlüğü yaşar. Eklem ağrılarının tedavisi genellikle ilaçlara odaklanır, ancak bu sorunu iyileştiren bir ilaç henüz yoktur. Öte yandan, eklem ağrıları için kullanılan bazı ilaçların mide ağrısı ve kanama, ciltte kolay morarma, kemik erimesi, katarakt, kilo kaybı, diyabet, yüksek tansiyon, bulanık görme ve enfeksiyonlara duyarlılık gibi ciddi yan etkileri bulunmaktadır.

Eklem ağrısının belirtileri

Tipik eklem ağrısı belirtileri şunlardır:

  • Ayak bilekleri, bilekler, dizler, kalça, ya da omuz gibi eklemlerde devamlı ağrı
  • Sertlik veya eklemlerde şişlik
  • Hareket sırasında ağrı

Eklem ağrısı ve diyetin ilişkisi

Eğer kendi kendinize “neden benim eklemlerim ağrıyor?” diye soruyor ve devamlı şekilde ağrı ve acı hissediyorsanız, bunun altında yatan nedenleri bulmak ve kontrol altına almak için doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Eğer belirgin bir neden olmadan belirtileriniz devam ediyorsa, bu beslenme düzeninizi gözden geçirmek için iyi bir fırsat olabilir.

Bireysel olarak, tükettiğimiz yiyecek ve içecekler vermiş olduğumuz tepkiler büyük bir değişkenlik gösterir. Bir kişi için sorunlara neden olabilecek bir madde başka biri için tamamen kabul olabilir olabilir. Yorktest size, bizim kişisel “gıda parmak izinizi” vermektedir.

Eklem ağrısının neden oldukları için, kendi sağlık ve refahınızda etkili olan kişisel yiyecek ve içecek intoleransınızı keşfetmek ve anlamak, sizin mümkün olan en iyi seçimleri yapmanızı sağlayarak yaşam kalitenizi artırmak için önemlidir. Size sorun olan gıdaları belirlemek ve beslenme düzeninizden çıkarmak eklem sağlığınız için önemli bir adımdır.

Sonuçlar yeterince açıklayıcı

York Üniversitesi, diyetlerin yararlarını anlamak için, gıda intoleransı testi sonuçlarına göre bir anket gerçekleştirdi.

Eklem ağrısı sorunu yaşadığı bildiren 177 kişide, intoleransı tetikleyen gıdaları diyetlerinden çıkartıklarında % 88 bir iyileşme olduğu görülmüştür.

Genel olarak yapılan çalışmaya göre ise, önerilen diyetlerini titizlikle takip eden kişilerin %76 sının hemen, % 68 inin ise 3 hafta içerisinde bir yarar sağladığı bildirilmiştir.

Bildirilen Başlıca Sağlık Sorunu Fayda Gördüğü Bildirilen Kişi Yüzdesi (%)
Düşük Enerji
örn. Yorgunluk, uyuşukluk
87%
Sindirim Sistemi
örn.Hassas Bağırsak Sendromu, Şişkinlik vb.
80%
Solunum
örn. Astım, Solunum Güçlüğü, Rinit
72%
Nörolojik
örn. Migren, Baş Ağrısı
78%
Dermatolojik
örn. Egzema, Akne, Sedef Hastalığı, Kaşıntı
76%
Kas-İskelet
örn. Artrit, Romatizma, Eklem ağrıları
64%
Psikolojik
örn. Depresyon, Dikkat Bozukluğu ve Hiperaktivite, Panik Atak
81%

Gıda intoleransı ile ilgili olarak yukarıda verilen bilgiler (Yorktest tarafından gıda bazlı IgG reaksiyonu olarak tanımlanmaktadır) diyet optimizasyonu için beslenme önerileri vermek amacıyladır. YorkTest, yukarıda belirtilen semptomların tedavi edip tamamen iyileştireceğini iddia etmemektedir. Bir YorkTest programına katılmadan önce doktorunuza danışarak tıbbi endişelerinizi konuşmanızı öneriyoruz.

*Allergy UK tarafından yaptırılan bu araştırma, YorkTest (ya da bilimsel adıyla, gıdaya özgü IgG enzim-bağlı immünosorban tayini (ELISA) kan testi) yaptıran ve çok çeşitli kronik tıbbi sorunlar bildiren 5286 kişiyle gerçekleştirilmiştir.

Sizde eklem ağrılarından mı şikayetçisiniz?
blank

    Sizde eklem ağrılarından şikayetçiyseniz ve gıda intoleransıyla bağlantılı olduğundan şüpheleniyorsanız bizimle iletişime geçin!

       +90 216 527 7 527

    Ara